Познание основ православной веры

Пятница, 19.04.2024, 19:39

Приветствую Вас Гость | RSS | Главная | БЛАГОВЕЩЕНИЕ - Форум | Регистрация | Вход

[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Догматы » Проповеди » БЛАГОВЕЩЕНИЕ
БЛАГОВЕЩЕНИЕ
KirenaДата: Воскресенье, 12.12.2010, 16:02 | Сообщение # 1
Блаженны кроткие
Группа: Проверенные
Сообщений: 178
Репутация: 0
Статус: Offline
Преп Иоанн Дамаскин:
"О том, как зачался Бог Слово и о божественном Его воплощении
Ангел Господень послан был ко святой Деве, происходившей из племени Давидова (Лк. 1, 26). Яве бо, – говорит божественный Апостол, – яко от колена Иудова возсия Господь наш (Евр. 7, 14), от негоже никтоже приступи ко алтарю (Евр. 7, 13), – о чем впоследствии будем говорить подробнее. Благовествуя, Ангел сказал Ей: радуйся, благодатная; Господь с Тобою (Лк. 1, 28). Она же смутится о словеси. И рече Ангел ей: не бойся, Мариам: обрела бо ecu благодать у Бога и родиши Сына, и наречеши имя Ему Иисус (Лк. 1, 29–31), Той бо спасет люди Своя от грех их (Мф. 1, 21). Отсюда имя Иисус означает – Спаситель. Когда же Она недоумевала: како будет мне cue, идеже мужа не знаю? Ангел в ответ говорит Ей: Дух Святый найдет на Тя, и сила Вышнего осенит Тя. Темже и раждаемое от Тебя свято наречется Сын Божий. Она же говорит ему: се раба Господня: буди мне по глаголу твоему (Лк. 1, 34–35, 38).
Действительно, после того, как Святая Дева выразила свое согласие, по слову Господню, возвещенному Ангелом, сошел на нее Дух Святый, очистил ее и даровал ей силу как принять в себя Божество Слова, так и родить. Тогда осенил ее, как бы Божественное семя, Сын Божий, ипостасная Премудрость и Сила Всевышнего Бога, единосущный Отцу, и из непорочных и чистейших ее кровей образовал Себе начаток нашего состава – плоть, оживленную душею мыслящею и разумною, – не через оплодотворение семенем, но творчески, через Святаго Духа. При этом человеческий образ не через постепенные приращения составлялся, но сразу совершился. Само Слово Божие явилось для плоти ипостасью. Ибо Слово Божие соединилось не с такою плотью, которая бы прежде уже существовала лично сама по себе, но, вселившись в утробе Святой Девы, Оно в своей собственной ипостаси из чистых кровей Приснодевы восприняло Себе плоть, оживленную душею мыслящею и разумною. Восприняв Себе начаток человеческого состава, Само Слово соделалось (таким образом) для плоти ипостасью. Следовательно, одновременно (с тем, как образовалась) плоть, она (была уже) плотью Бога Слова, и вместе – плотью одушевленною, мыслящею и разумную. Посему мы и говорим не о человеке божественном, но о Боге вочеловечившемся. Тот же Самый, Кто по естеству – совершенный Бог, соделался по естеству совершенным человеком. Он не изменился в естестве и не призрачно воплотился, но с принятою от Святой Девы плотью, оживленною мыслящею и разумною душею и в Нем Самом получившею свое бытие, – ипостасно соединился неслитно, неизменно и нераздельно, не изменив природы Божества Своего в существо Своей плоти, ни существа Своей плоти – в природу Своего Божества и не составив одного сложного естества из Божеского Своего естества и из естества человеческого, какое Он Себе воспринял [1].
________________________________________
[1] Василий Великий, Слово на Рождество Христово.
 
КлирДата: Воскресенье, 12.12.2010, 16:22 | Сообщение # 2
Блаженны, егда поносят вас
Группа: Администраторы
Сообщений: 1293
Репутация: 0
Статус: Offline
Чудный канон Благовещению все разъясняет:
Песнь 1
Отверзу уста моя, и наполнятся духа, и слово отрыгну Царице Матери, и явлюся светло торжествуя, и воспою радуяся Тоя чудеса.
<Да поет Тебе, Владычице, движя свирель духовную, Давид, праотец Твой, послушай, Дщи, радованнаго гласа от ангела, радость бо возвещает Тебе неизглаголанную.

[Ангелъ] Вопию Тебе веселяся, приклони ухо Твое, и вонми ми, Божие возвещающу безсеменное зачатие: обрела бо еси благодать пред Богом, Еяже никогдаже обрете другая, Всечистая.

[Богородица] Да разумею, ангеле, твоих глагол силу, како будет, еже рекл еси, глаголи явственнейше? како зачну, дева сущи отроковица? како же и мати буду Зиждителя моего?

[Ангелъ] Лестно мя вещати помышляеши, яко мню: и радуюся, зря Твое утверждение. дерзай, Владычице, Богу бо хотящу, удобь скончаются и преславная.
Песнь 2
Видите, видите, яко аз есмь Бог: манну одождивый, и воду из камене источивый древле в пустыни людем моим, десницею единою, и крепостию моею.
Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе
<Волею обнищал еси, естеством богатый Христе: взалкал еси постився, насыщаяй всякое животно. тем мя насыти алчущаго Твоея благодати, и покажи тамошния трапезы слове общника.
Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе
<Лазаря нищаго мя покажи грехов, Христе, и расточи богатство, еже зле собрах, и
совершенное твое любление щедре исполнив, тамошняго избави мя мучения страшнаго.
<Отроки обострив сильнейшия огня, иногда в вавилоне содела пост: тем поревновавши о душе моя, не унывай, и огнь сладострастий духа угасиши росою.
Пресвятая Богородица, спаси нас
<Богородичен: Радуйся, тебе вопием рождшей радость, Богородице Дево обрадованная: Бога, Егоже родила еси, умоли, избавитися от бед и тли, воспевающим Тя присно.

<Иный, господина Феодора. <Глас 5.>
Катавасия
Видите, видите, яко Аз есмь Бог: манну одождивый, и воду из камене источивый древле в пустыни людем моим, десницею единою, и крепостию моею.
Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе
<Видите, видите, яко аз есмь Бог, об ону страну иордана ходяй, слышав яко лазарь
болит, и рекий: яко не умрет, но есть сие о славе Моей.
Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе
<Рыданием обложившеся лазаревы сестры, страсть Тебе Ведетелю всех являют: но
пребываеши мало, да воздвигнеши чудо, и покажеши учеником твоим страшная.
Слава: Единоцарственная, триипостасная Единице, господство и царство веков, Тя славят Отца, и Сына, и Святаго Духа, множество ангел, и все естество человеческое.
И ныне: Кто не дивился бы зря в Тебе Содетеля Дево, наздавшаго Адама падшаго,
несказанным соединением, из Тебе плотию рожденна, неизменно, во спасение наше.

Песнь 3.
Твоя песнословцы, Богородице, живый и независтный источниче, лик Себе совокупльшия духовно утверди, в божественней Твоей славе венцев славы сподоби.
[Богородица] Оскуде князь от Иуды, время наста прочее, в неже явится языков надежда, Христос: ты же, како сего рожду, дева сущи, скажи?

[Ангелъ] Ищеши от мене уведети, Дево, образ зачатия Твоего, но Той несказанен есть: Дух же святый зиждительною силою, осенив Тя, совершит.

[Богородица] Моя прамати, приемши разум змиин, пищи божественныя изгнана бысть: темже и аз боюся целования страннаго твоего, стыдящися поползновения.

[Ангелъ] Божий предстатель послан есмь, божественный поведати Тебе совет: что мене боишися, Всенепорочная, паче тебе боящагося? что благоговееши мне, Владычице, Тебе честно благоговеющему?
Катавасия праздника
<Седален, глас и~.
<Слово Божие на землю ныне сниде, ангел предста, вопия Деве, радуйся, благословенная, яже печатию едина сохраншися, во утробе приемши предвечнаго Слова и Господа: да от прелести спасет, яко Бог, род человеческий.
<Слава, и ныне, глас тойже.
<Послан бысть с небесе архистратиг Гавриил от Бога, скоро предста ко одушевленному граду, глаголя к Ней явственно: Зиждителя приимеши, Дево, во утробе, и родиши Сего непреложне с плотию. темже послан есмь возвестити Тебе странное рождество, Чистая, и стою зовя Тебе: радуйся, Невесто Неневестная.
Песнь 4.
Седяй в славе на престоле Божества, во облаце легце прииде Иисус пребожественный, нетленною дланию, и спасе зовущия: слава, Христе, силе Твоей.
[Богородица] <Священную некую деву раждающую, слышах пророка древле Еммануила прорекша: хощу же разумети, како божества растворение естество человеческое претерпит?

[Ангелъ] Явила есть купина, неопальна пребывши, приемши пламень, обрадованная Всепетая, на Тебе таинства преславное: по рождестве бо пребудеши чистая Приснодева.

[Богородица] Освещаемь сиянием Бога Вседержителя, истины проповедниче, глаголи, Гаврииле, истиннейшая: како нетленне бывши чистоте моей, Слова рожду с плотию безплотнаго?

[Ангелъ] Со страхом Тебе, яко раб Госпоже предстою, с боязнию, Отроковице, ныне смотрити стыждуся Тебе: яко бо дождь на руно снидет на Тя Слово Отчее, яко благоволи.
Песнь 5.
Ужасошася всяческая о божественней славе Твоей: Ты бо, неискусобрачная Дево, имела еси во утробе над всеми Бога, и родила еси безлетнаго Сына, всем воспевающим тя мир подавающая.

[Богородица] Разумети не могу твоих словес известия: чудеса бо быша множицею, божтвенною силою чудодействуема, знамения и образы законнии: роди же дева неискусомужне никогдаже.

[Ангелъ] Дивит, Всенепорочная, и странно бо чудо Твое, едина бо Ты всех царя приимеши, во утробе воплощаема: и тя прообразуют пророческая речения и гадания, и законнии образы.

[Богородица] Всеми невместимый и всеми невидимый, како сей может во чрево девиче вселитися, еже Сам созда, како же и зачну Бога Слова, собезначальна Отцу и Духу?

[Ангелъ] К твоему праотцу Давиду, обещася посадити от плода твоего чрева, на
престоле царства его, иаковлю тя доброту, едину избра в словесное селение.

Песнь 6.

Возопи, прообразуя погребение тридневное, пророк Иона, в ките моляся: от тли избави мя, Иисусе, царю сил.

[Богородица] Глагол твоих, гаврииле, глас радованен приемши, веселия божественнаго исполнихся: радость бо поведаеши, и веселие возвещаеши безконечное.

[Ангелъ] Тебе дадеся радость, богомати, божественная: тебе, еже радуйся, вся тварь вопиет, богоневесто: ты бо едина мати сына божия пронаречеся, чистая.

[Богородица] Евы мною ныне да упразднится осуждение, да воздастся мною долг днесь: мною заимствование древнее да дастся преисполнено.

[Ангелъ] Обещася бог аврааму праотцу, благословитися в семени его языком, чистая:
тобою же конец обещание приемлет днесь.
Катавасия праздника
Кондак, глас 8

Взбранной воеводе победительная, яко избавльшеся от злых, благодарственная восписуем Ти раби Твои, Богородице: но яко имущая державу непобедимую, от всяких нас бед свободи, да зовем Ти: радуйся, Невесто Неневестная.

Икос:

Ангел предстатель с небесе послан бысть рещи Богородице, радуйся, и со безплотным гласом воплощаема Тя зря, Господи, ужасашеся, и стояше, зовый к ней таковая: радуйся, еюже радость возсияет: радуйся, Еюже клятва исчезнет: радуйся, падшаго Адама воззвание: радуйся, слез Евиных избавление: радуйся, высото, неудобовосходимая человеческими помыслы: радуйся, глубино неудобозримая и ангельскима очима: радуйся, яко еси царево седалище: радуйся, яко носиши носящаго вся: радуйся, звездо, являющая солнце: радуйся, утробо божественнаго воплощения: радуйся, Еюже обновляется тварь: радуйся, Еюже покланяемся творцу. радуйся, Невесто Неневестная.

 
КлирДата: Воскресенье, 12.12.2010, 16:22 | Сообщение # 3
Блаженны, егда поносят вас
Группа: Администраторы
Сообщений: 1293
Репутация: 0
Статус: Offline
Песнь 7
Не послужиша твари богомудрии паче создавшаго, но огненное прещение мужески поправше, радовахуся поюще: препетый отцев Господь и Бог, благословен еси.

[Богородица] Свет невещественный поведая, в вещественне телеси совокупляемь за милосердие многое, светлое благовещение, божественная проповедания, ныне взываеши ми: благословен, Всечистая, плод Твоего чрева.

[Ангелъ] Радуйся, владычице Дево, радуйся, Пречистая, радуйся, приятелище Божие: радуйся, свещниче света, Адамово воззвание, Евы избавление, горо святая, преявственное священие и чертог безсмертия.

[Богородица] <Душу очисти, тело освяти, церковь сотвори мя вместительну Бога, скинию
богоукрашену, одушевлен храм наитием Пресвятаго Духа, и жизни чистую матерь.

[Ангел] <Яко многосветлую свещу, и богоделанен чертог вижу Тя ныне яко злат
кивот, закона подателя приими, Богоневесто, благоизволившаго человеческое избавити Тобою тленное существо.

Песнь 8.

Слыши, отроковице Дево чистая, да речет убо Гавриил совет вышняго древний, истинный, буди к приятию готова Божию: тобою бо невместимый с человеки поживе. Тем и радуяся вопию: благословите, вся дела Господня, Господа.

[Богородица] Ум всяк побеждается земных, отвеща девица, ищущи яже мне вещаеши преславная: слышах твоя словеса, но боюся ужасающися, да не лестию мя, яко Еву далече послеши от Бога. но обаче се вопию: благословите, вся дела Господня, Господа, и превозносите Его во веки.

[Ангелъ] <Се Тебе недоуменное разрешися, глаголет к сим Гавриил: добре бо рекла еси,
вещь неудобопостижна, словесем твоих устен повинующися прочее. не сумнися яко лести, якоже вещи веруй: аз бо радуяся вопию: благословите, вся дела Господня, Господа, и превозносите Его во веки.

[Богородица] Закон сей от Бога есть человеком, Непорочная абие глаголет, общия любве
рождество происходит, не вем супружника сласти всеконечно: како убо глаголеши, яко рожду? боюся, егда лесть глаголеши? но обаче се вопию: благословите, вся дела Господня, Господа, и превозносите Его во веки.

[Ангелъ] <Глаголы, яже мне вещаеши, Чистая, ангел паки глаголет, обычая есть
рождества человеков смертных: истинно Бога Тебе обещаваю, паче слова же и смысла воплощаема, яко весть, из Тебе. темже и радуяся, вопию: благословите, вся дела Господня, Господа, и превозносите Его во веки.

[Богородица] Являешися мне истины вещатель, рече Дева, радости бо общия пришел еси
благовестник: душу убо очистих с телом, и по глаголу твоему буди мне, да вселится Бог в мя, к Немуже вопию с Тобою: благословите, вся дела Господня, Господа, и превозносите Его во веки.

Ирмос Триоди: Из пламене преподобным росу источил еси, и праведнаго жертву водою попалил еси: вся бо твориши, Христе, токмо еже хотети. Тя превозносим во вся веки.
Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе
Помышляю множество согрешений, и уязвлен жалом совести, якоже в пламени болю
окаянный: ущедри мя Слове Божий, Твоею милостию.
Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе
<Презрев Лазарева исправления, немилостиваго богатаго нравом позавидех:
благоутробне Боже, обратив мя ущедри, да Тя славлю во веки вся.
Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе
<Душевною болезнию одержимь, и умрети хотя отчаянием, Твоего Иисусе посещения требую, оживотворившаго Тебе призывающия.

<Богородичен: Пресвятая Дево, Ты мя спаси, моей немощи буди помощь, волителя милости родившая, Егоже превозносим во вся веки.
Катавасия
Ирмос: Преподобнии твои отроцы в пещи Христе воспевающе глаголаху: благословите вся дела Господня Господа.

<Радуйся Вифание, Лазарево отечество: в Тебе бо Христос представ величие совершит,
оживив Лазаря.
Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе
<Лазарь болезнует, да Ты прославишися Сыне Божий о нем: и поют Тя непрестанно дела вся Господа.

<Благословим Отца, и Сына, и Святаго Духа, Господа.

<Троицу всесвятую во Отце, и Сыне, и Духе, воспевающе поем: благословите дела Господня Господа.
<Богородичен: Неизреченное Твое рождество вси поем Чистая, и чтуще Его яко Бога,
благословим вся дела, яко Содетеля и Господа.
<Слава тебе боже наш, слава тебе.
Добродетелей ветви к сретению Христову готовяще, ныне зовем: благословите дела Господня Господа.

Хвалим, благословим, покланяемся Господеви:

Ирмос: Преподобонии твои отроцы в пещи Христе воспевающе глаголаху: благословите вся дела Господня Господа.
Песнь 9
Ирмос: Яко одушевленному Божию кивоту, да никакоже коснется рука скверных. устне же верных Богородице немолчно, глас ангела воспевающе, с радостию да вопиют: радуйся, благодатная, Господь с Тобою.
Песнь: Благовествуй земле радость велию, хвалите, небеса, Божию славу.
Паче смысла заченши Бога, естества обычая утаися, отроковице: Ты бо в рождестве матерскаго избежала еси тленнаго естества, и превышши сущи. темже достойно слышиши: радуйся, благодатная, Господь с Тобою.
Песнь: Благовествуй земле радость велию, хвалите, небеса, Божию славу.
Како точиши млеко, Дево чистая, не может изрещи язык землен: странну бо естества
показуеши вещь, законнаго рождества устав преходиши. темже достойно слышиши: радуйся, Благодатная, Господь с Тобою.
Песнь: Благовествуй земле радость велию, хвалите, небеса, Божию славу.
<Тайно во священных писаниих глаголася о Тебе, Мати Вышняго: лествицу бо древле Иаков Тя образующую видев, рече: степень Божия сия. темже достойно слышиши: радуйся, благодатная, Господь с Тобою.
Песнь: Благовествуй земле радость велию, хвалите, небеса, Божию славу.
<Чудное священноявленному Моисею купина и огнь, показа чудо: ищай же конца в прехождении времен, во отроковице чистей, рече, узрю. Ейже, яко Богородице, да речется: радуйся, благодатная, Господь с Тобою.
Песнь: Благовествуй земле радость велию, хвалите, небеса, Божию славу.
Даниил Тя гору нарече мысленную: родительницу же Божию Исаиа: видит же яко руно Гедеон: Давид же священие глаголет, дверь же Тя ин. Гавриил же Тебе взывает: радуйся, благодатная, Господь с Тобою.

Ирмос Трипеснца: Бога человеком невозможно видети, на Него же не смеют чини Ангельстии взирати: Тобою же Всечистая, явися человеком Слово Воплощенно, Егоже величающе, с Небесными вои, Тя ублажаем.
Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе
<Прежде вкушение горькое человека первозданнаго люте из рая изгна, и смерти сети припряже: постися о душе моя, бегай подражания, бегай наслаждения сласти многоболезненныя.
Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе
<Во ум приемлю Твое судище, и пламень неугасимый, Судие праведнейший, себе осуждаю прежде суда: ужасохся бо и трепещу, безмерно прегрешив Тебе, яко ин никтоже на земли. темже молю Тя, ущедри мя.
Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе
<Страстей измыемся омрачения, просветительными молитвами, и добродетелей ветви
носяще, срести Христа потщимся, на жребяти чаема ныне всести, готовяща же ся страдати, за еже спасти нас.
Благовествуй земле радость велию, хвалите, небеса, Божию славу.
Из Тебе Дево богоблагодатная, в нощи страстей одержимым, возсия света и мира Христос податель, от невнятия разрешаяй преступление, и избавление нам яве даруяй.

<Иный ирмос: Исаие ликуй, Дева име во чреве, и роди сына Еммануила, Бога же и человека, восток имя ему: Егоже величающе, Деву ублажаем.
Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе
<Ныне мертвогробная готови Лазаре мудре, скончаешися бо от жизни, утро умрети имый,
гроб узри, въоньже вселишися: но Тебе Христос паки оживит, воздвиг четверодневна.
Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе
%<Вифание ликуй, к тебе бо приидет Христос, чудо совершая велие и страшное, связав смерть, воскресит всяко яко Бог Лазаря умершаго, и Зиждителя величающа.
Пресвятая Троица, Боже наш, слава Тебе.
Едино существо Тя воспеваю, безначальная Троице, честная живоначальная, несекомая Единице, Отче нерожденне, и рожденне Слове и Сыне, и Душе Святый, спаси нас поющих Тя.
Благовествуй земле радость велию, хвалите, небеса, Божию славу.
Паче ума рождество Твое Богомати, без мужа бо зачатие в Тебе, и девственное рождество бысть: ибо Бог есть рождейся, Егоже величающе, Тя Дево ублажаем.
<Слава тебе Боже наш, слава Тебе.
Приидите уготовим Господеви к сретению, ветви добродетелей носяще Ему: тако бо Его
приимем, якоже во граде Иерусалиме в души нашей, покланяющеся и поюще Его.

ирмос: Исаие ликуй, Дева име во чреве, и роди сына Еммануила, Бога же и человека, восток имя ему: Егоже величающе, Деву ублажаем.

 
Форум » Догматы » Проповеди » БЛАГОВЕЩЕНИЕ
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Форма входа